Dutch baby – Sütőben sült almás-körtés palacsinta

Lehet egy palacsintával több? Naná! Legyen akkor mindjárt egy egész tepsi, sütőben sütve, almával és körtével jól megpakolva. A “dutch baby”-t – mint némi guglizás után megtudtam – nem a hollandoknak, hanem az Amerikába vándorolt németeknek köszönhetjük.

Legautentikusabb formájában sütőben is használható serpenyőben kéne készülnie, de ennek hiányában egy kerámia tepsi is megteszi. Azért legközelebb nézek az IKEA-ban egy ilyen serpenyőt 😜

Nálam most alma és körte került bele, őszi hangulatban, de más gyümölcsökkel is finom.

Egy főleg kukoricalisztből álló gluténmentes lisztkeveréket próbáltam ki hozzá, de bármilyen más keverékkel is működhet. A tojást vEggs vegán tojáspótló helyettesíti, ami tökéletesen bevált ehhez a recepthez, és növényi tejet (zabtej) használtam. Így lett ez a szuper őszi finomság talán kevésbé autentikus, viszont gluténmentes és vegán 😊 Édesen omlós és lágy, gyümölcsös… 😛 mit mondhatnék még? Próbáljátok ki!

Hozzávalók

  • 4 db tojásnak megfelelő vEggs vegán tojáspótló
  • 1 ek cukor
  • 1 csomag vaníliáscukor
  • 10 dkg gluténmentes lisztkeverék
  • fél csomag sütőpor
  • 1,8 dl zabtej
  • 30 g margarin
  • 1 alma, 1 körte (Vagy 2 alma. Vagy 2 körte 🙃)

A vEggs port a megfelelő mennyiségű vízzel elkeverjük, pár percig állni hagyjuk. Kész a vegán tojás 😃 Hozzáadjuk a cukrot és a vaníliás cukrot, jól kikeverjük (bár nem fog úgy felhabosodni, mint a tojás), majd felváltva a sütőporral elkevert lisztet és a zabtejet is hozzáadagoljuk. Elő se kell venni hozzá a gépet, kézi habverővel is szép simára lehet keverni. Eg kicsit állni hagyjuk, addig előkészítjük a tepsit és a gyümölcsöket.

A sütőt előmelegítjük 180 fokra.

A margarint egy kisebb tepsibe tesszük (vagy sütőben használható serpenyőbe, ha van), és berakjuk a sütőbe, hogy a margarin elolvadjon, a tepsi pedig átforrósodjon.

Az almát és a körtét megmossuk és vékony szeletekre, karikákra vágjuk.

Amikor a margarin megolvadt, kivesszük a tepsit, és belerakosgatjuk az alma- és körteszeleteket, majd ráöntjük a tésztát. A tetejére is rakunk még pár szeletet, ha fér.

Kb. 45 percig sütjük – de attól is függ, mekkora a tepsi, mennyire lesz vastag benne a tészta. Én egy kb. 25×18 cm-es tepsit használtam, és majdnem egy órát sütöttem. Amikor már kezdett szépen barnulni a teteje, akkor egy időre letakartam alufóliával, hogy ne égjen meg.

Fontos, hogy hagyjuk rendesen kihűlni, akkor lehet kiszedni a tepsiből és kockákra vágva, esetleg egy kis fahéjas porcukorral megszórva tálalni.