Hétvégén Apukám születésnapját ünnepeltük. Zenész szülőknek pedig milyen tortát süthetne az ember? Természetesen marcipán szeletet, amit hagyományosan violinkulccsal díszítenek a cukrászdákban. Eredetileg téglalap alakú piskótát sütnek, és hosszúkás szeletekre vágva árulják. Tavasszal a cukrász vizsgára gyakarolva így is elkészítettem itthon, most viszont a születésnap köszöntés alkalmából kerek formában, tortaként sütöttem meg. Bármelyik variációt választjuk is, a végeredmény egy nagyoncsokis krémmel töltött, marcipánréteggel gazdagított kiadós sütemény, ami ráadásul nagyon mutatós is!
A torta tölteléke a rokokókrém, amihez a párizsikrémet egy nappal előre érdemes elkészíteni.
Hozzávalók
A piskótához
- 5 db tojás
- 10 dkg cukor
- 10 dkg ALDI-s gluténmentes lisztkeverék (Korngold)
A párizsikrémhez
- 0,7 dl főzőtejszín
- 10 dkg cukor
- 4 dkg kakaópor
- 10 dkg vaj
A vajkrémhez
- 15 dkg vaj
- 7 dkg fondán vagy cukorszirup
- 2 dkg vaníliás pudingpor
- 1,5 dl tej
Valamint: kb. 20 dkg marcipán és 100 g étcsokoládés bevonó.
Úgy alakult, hogy a párizsikrémet már a sütés előtti pár nappal elkészítettem – hűtőben eláll, és érdemes is legalább egy nappal előre megfőzni, mert pár óra hűtés után lesz csak megfelelő állagú.
A tejszínt a cukorral együtt alacsony lángon összefőzzük, míg a cukor teljesen elolvad, és a keverék besűrűsödik. Hozzászitáljuk a kakaóport, kicsit még tovább főzzük, majd a tűzről levéve belekeverjük a vajat. Kihülésig időnként átkeverjük, majd hűtőbe tesszük.
A piskóta ezúttal 5 tojásból készült, ez a sütőhöz való legnagyobb tepsihez elég mennyiség. A tortához is így sütöttem meg a tésztát, majd a közepes, 15 cm átmérű tortakarikával szúrtam ki belőle a 3 egyforma kört.
A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgáját a cukor felével krémesre keverjük, a fehérjét pedig habbá verjük, közben fokozatosan hozzáadagolva a maradék cukrot. A fehérjébe keverjük először a sárgáját – laza mozdulatokkal, óvatosan beleforgatva, majd két részletben a lisztet is hozzászitáljuk. Szétterítjük a sütőpapírral bélelt tepsin – igyekezzünk szép egyenletesen elsimítani -, és 175 fokon kb. 20 perc alatt megsütjük. Amikor kész, picit meglisztezzük a tetejét és deszkára borítjuk. Hagyjuk kihűlni, közben időnként megmozgatjuk, hogy ne ragadjon le. Lehúzzuk róla a sütőpapírt, majd annak megfelelően vágjuk fel, hogy tortát vagy szeletet akarunk készíteni. A szelethez három egyforma, keskeny téglalapra vágjuk. A tortához én egy 15 cm átmérőjű karikát vágtam körbe éles késsel – éppen kijött 3 db a tésztából, és szerintem egyszerűbb így, mint külön-külön piskótakarikákat sütni. És azért kivágás után megmaradt piskótadarabok se mentek kárba… 🙂
A rokokókrémhez a vajat géppel kihabosítjuk, majd hozzáadjuk a fondánt. Ez a sűrű cukorkészítmény készen is kapható, de ha nincs otthon, akkor helyettesíthetjük házilag főzött sziruppal is. A cukorhoz adjunk annyi vízet, amennyi ellepi, forraljuk fel, majd kevergessük addig, míg besűrűsödik. Mielőtt a vajhoz adnánk, mindenképp hagyjuk kihűlni!
Amíg a vaj habosodik, a pudingpor a tejjel elkeverjük, alacsony hőfokon melegítjük folyamatosan kevergetve, míg besűrűsödik. Ezt is hagyjuk kihűlni, majd folyamatos keverés mellett a vajas krémhez adjuk. Végül az egészhez hozzákeverjük a párizsikrémet. Sűrű, kicsit habos, nagyoncsokis tölteléket kapunk – érdemes a sütibe töltés előtt megkóstolni 🙂
Megvan a piskóta, a krém – már csak a marcipánt kell előkészíteni. Ezt egy nagyon kevés porcukor alatt nyújtsuk ki, körülbelül olyan vastagságúra, mint a piskóta. A szelethez két, a piskótával egyforma méretű téglalapra lesz szükségünk, a tortához pedig természetesen két karikára.
Ha mindent előkészítettünk, nincs más dolgunk, mint összeállítani és díszíteni a süteményt.

Az alsó piskótát megkenjük krémmel – olyan vastagságban, mint a tészta. Erre kerül az első marcipánlap, majd ismét csokikrém, és befedjük a második piskótával. Ugyan ezt megismételjük a következő “emelettel” – krém, marcipán, krém, végül a harmadik piskóta. A tetejét (a tortának az oldalát is) vékonyan megkenjük krémmel, majd rövid időre mélyhűtőbe tesszük, hogy a díszítés előtt kifagyjon kicsit. Utána átrakjuk a hűtőbe, díszítésig ott tároljuk. Érdemes fogyasztás előtti nap elkészíteni, hogy legyen ideje összeállni – másnap szebben lehet majd szeletelni, és finomabb is, ahogy összeérnek az ízek.
A tortabevonó étcsokit gőz fölött megolvasztjuk, kevés olajjal higítjuk, és a hideg süteményre öntjük – a tortának az oldalát is körbekenjük vele, majd hűtőbe tesszük hogy a csoki megdermedjen.
Végül szeletenként violinkulccsal díszítjük.
Ehhez az olvasztott csokit egy sütőpapírból hajtogatott spínelőzsákba töltjük – háromszög alakúra vágott papírt tekerünk össze tölcsér alakúra, mint a mézeskalács díszítéshez. Itt van egy videó róla: https://vimeo.com/15529199)
Forró vízbe mártott késsel szép szeleteket tudunk vágni belőle.
Szerintem ez egy igazán szép, ünnepi sütemény! Egészben is jól néz ki, a violonkulcsos dísztéssel, felszeletelve pedig a különböző, vékony rétegek váltakozása – főleg, ha egyenletes vastagságúak, ami csak gyakorlás kérdése 🙂
